Badplats Ätra Strand
Diarienr.KSF-2026-215 1.4.2.4
Förslagslämnare: Elisabeth Dachena
Jag önskar att kunna nyttja Ätran för bad och sol.

Ätra Strand skulle få en flotte, bryggor och sand över kullerstenarna ner till vattnet. Där vi kan busa simma och lapa sol. Vid parken där bryggorna är utlagda bör det läggas sand vid & i Ätrans vattendrag mer för barnfamiljerna.
Varför detta är viktigt, är att tillföra glädje, ta hand om våra barn, ungdomar, vi som inte är bilburna & låsta i svenljunga kommun. Folk har någonting att göra, under tiden dom väntar på bussar, har möjlighet att ungdomarna softa med bad, bus, grill skratt och musik som inte stör. Ett gemensamt glädjespridande strandområde där vi kan nyttja våran fina Ätran.
Jag önskar att vi sammarbetar mot gemenskap & integration kulturellt och blanda gammal som ung.
Tack!
Status
2026-07-03: Svenljungaförslag publicerat
Underskrifter: 01/30
OBS uppdateras endast en gång per dag.
Förslaget är öppen för kommentarer och underskrifter i 3 månader.
Genom att samla många underskrifter kan du göra ditt förslag uppmärksammat. Om förslaget samlar minst 30 underskrifter tar vi automatiskt upp det till politisk behandling. Den som lämnat in förslaget får information om detta.
Om du håller med förslaget och vill skriva under, gör detta i formuläret. Det är också möjligt att kommentera förslaget, exempelvis ge förslag på förbättringar eller medhåll i kommentarsfältet.
Forumet ska vara en trygg plats för dialog. Vi tar bort kommentarer som är kränkande, oseriösa, innehåller personuppgifter eller är svår att förstå.
Du måste vara inloggad för att få kommentera
Stängd för fler kommentarer
Uppdaterad:
Kommentarer