logga svenljunga

Du är här:

Förbättrad kollektivtrafik och trafiksäkerhet mellan Mårdaklev och Älvsered

Diarienr. KSF-2026-173 1.4.2.4

Medborgarförslag angående förbättrad kollektivtrafik och trafiksäkerhet mellan Mårdaklev och Älvsered

Ett medborgarförslag om att kommunerna tillsammans verkar för förbättrad kommunikation och trafiksäkerhet mellan samhällena Mårdaklev och Älvsered.

Sträckan mellan orterna är cirka 8 kilometer och vägen är smal, slingrig och saknar vägren för cyklister och gående på stora delar av sträckan. Vägen heter Mårdaklevsvägen respektive Alnäsleden beroende på del av sträckan. Hastigheterna upplevs dessutom ofta som höga, vilket gör vägen otrygg för oskyddade trafikanter.

Mårdaklev tillhör Svenljunga kommun och Älvsered ligger i Falkenbergs kommun i Hallands län. Vägen berör därmed två kommuner och två län, vilket gör samarbete extra viktigt.

Samtidigt är varken Mårdaklev eller Älvsered några avflyttningsorter. Tvärtom har båda samhällena blivit allt mer attraktiva att bo i och utvecklingen på landsbygden går framåt. Nya företag startas, fler evenemang arrangeras och restaurang- och serviceutbudet växer successivt. Detta gör att behovet av bättre kommunikationer mellan orterna blir allt viktigare både för boende, besökare och näringsliv.

Jag föreslår därför att kommunerna tillsammans:

  • Utreder möjligheten att införa bussförbindelse mellan Mårdaklev och Älvsered
  • För dialog med regional kollektivtrafikmyndighet om behovet av kollektivtrafik på sträckan
  • Utreder möjligheten till anropsstyrd buss eller mindre lokal linjetrafik
  • Ser över trafiksäkerheten längs vägen
  • Utreder möjligheten att på sikt anlägga gång- och cykelväg eller annan säker lösning för cyklister och gående

En förbättrad kommunikation mellan orterna skulle underlätta för äldre, ungdomar, arbetspendlare och personer utan bil. Det skulle också kunna bidra till ökad trygghet, bättre tillgänglighet, ökad turism och minskat bilberoende på landsbygden.

Jag anser att även mindre samhällen ska ha rimliga och säkra möjligheter att ta sig mellan orterna utan att vara beroende av egen bil.

Status

2026-05-27: Svenljungaförslag publicerad

Underskrifter: 03/30

OBS uppdateras endast en gång per dag.

Förslaget är öppen för kommentarer och underskrifter i 3 månader.

Genom att samla många underskrifter kan du göra ditt förslag uppmärksammat. Om förslaget samlar minst 30 underskrifter tar vi automatiskt upp det till politisk behandling. Den som lämnat in förslaget får information om detta.

Om du håller med förslaget och vill skriva under, gör detta i formuläret. Det är också möjligt att kommentera förslaget, exempelvis ge förslag på förbättringar eller medhåll i kommentarsfältet.

Forumet ska vara en trygg plats för dialog. Vi tar bort kommentarer som är kränkande, oseriösa, innehåller personuppgifter eller är svår att förstå.

Kommentarer

    Du måste vara inloggad för att få kommentera

    Stängd för fler kommentarer

    300

    Uppdaterad:

    Fler aktuella Svenljungaförslag