Alla bostadsområden i Svenljunga kommun ligger naturnära vilket på många sätt är mycket värdefullt, men det kan också innebära störningar. Fåglar kan hålla dig vaken om nätterna och gnagare kan sprida sjukdomar.Om det är en grupp djur som stör, till exempel fåglar, är det oftast ingen idé att skjuta av dom, en ny familj tar snart över deras plats. vad man kan göra är att försöka försvåra för fåglarna att bygga bo och minska den tillgängliga maten.
Förebyggande åtgärder
- Undvik spill vid fågelmatning
- Förpacka avfall väl - matrester drar till sig djur
- Sätt upp nät som hindrar fåglarna att bygga bo
- Anlita företag som arbetar med skadedjursbekämpning
Ibland kan det vara ett enstaka djur som är aggressiv eller beter sig konstigt. Då kan det bli aktuellt med avskjutning.- Ligger ditt hus inom tätbebyggt (planlagt) område - kontakta miljö- och byggenheten för eventuellt inkallande av den kommunala skytten.
- Ligger ditt hus utanför planlagt område - ring Svenska Jägarförbundet Södra Älvsborg så hjälper de dig vidare, telefon 033-26 55 55, 0706-12 12 90