Svenljunga kommun
512 80 Svenljunga
vx 0325-180 00
Senast ändrad: 2010-09-02

Betyg och bedömning

Sven Tranas HerrGård


Sven Tranas HerrGård är ett samarbete kring betyg och bedömning mellan åk 7-9 skolorna i Svenljunga, Tranemo, Herrljunga och Vårgårda.

Sven Tranas HerrGård befolkas i tre år

Under de kommande tre åren ska alla lärare i grundskolans senare årskurser (7-9) och särskolorna i Svenljunga, Tranemo, Herrljunga och Vårgårda samarbeta med och utmanas av forskare från pedagogiska institutionen vid Högskolan i Borås. Målet är att ge lärarna bästa möjliga förutsättningar att bedöma eleverna och att ge eleverna bästa möjliga förutsättningar för lärande.

Deltagarna i projektet beskriver det som unikt på flera sätt. Det är fyra kommuner som gemensamt sökt sig till högskolan för ett samarbete. För det handlar om ett samarbete. Lärarna vid högstadieskolorna i de fyra kommunerna bidrar med sin praktiska kunskap av undervisning och bedömning av elever och Högskolan i Borås bidrar med vetenskapliga aspekter på och systematik till praktiken. Samtidigt som verksamheten på de fyra skolorna utvecklas så räknar man också med att lärarutbildningen vid Högskolan i Borås får möjlighet att utvecklas.
-Lärarna och rektorerna vid de olika skolorna är huvudaktörer. De formulerar vardagsföreteelser som de vill ha belysta. Högskolan i Borås sätter in frågeställningarna i ett teoretiskt sammanhang och belyser dem systematiskt. Väldigt många frågeställningar är likartade även om skolorna ligger i olika kommuner, säger Anita Norlund, lektor vid Högskolan i Borås och forskningsledare för projektet.
Projektets officiella namn är "Bedömning för lärande" och mycket av arbetet kommer att handla om hur lärarna bedömer elevernas kunskap. För trots att de fyra involverade kommunerna på många sätt är väldigt lika när det gäller befolkningsstruktur, utbildningsnivå, ekonomisk standard och så vidare så skiljer sig resultaten från de olika skolorna väldigt mycket åt.
-Varför lyckas eleverna så olika bra?
Där kommer bland annat bedömningen in. Är det så att eleverna bedöms olika vid olika skolor, trots att de har lika goda kunskaper och färdigheter?
-Lärarna är resurserna och i det här projektet får de möjlighet att diskutera och lära av kollegor även från andra kommuner, det är ett sätt att ta vara på varandras kunskaper, säger Anita Norlund.
Entusiasmen är stor inför projektet. I små kommuner med endast en 7-9-skola så blir vissa lärare ganska ensamma, de har få ämneskollegor att diskutera sin bedömning med. När fyra kommuner samarbetar får de en hel grupp kollegor som undervisar i samma ämne att byta erfarenheter med.
-Jag som är bildlärare har ett ganska litet ämne. För mig är det viktigt med utbyte med andra kollegor. Jag tycker det ska bli jätteintressant att jobba ihop med Högskolan i Borås, säger Marianne Ståhlbrand som är lärare vid Tranängskolan.
Två gånger per år kommer alla lärare från de fyra 7-9-skolorna att träffas. Däremellan träffas man i mindre grupper tillsammans med personal från Högskolan i Borås. Kostnaden för projektet tas inom skolornas ordinarie budgetar. Framför allt handlar det om att det kostar arbetstid.

Sven Tranas HerrGård
Anita Norlund, Högskolan i Borås, Marianne Ståhlbrand, bildlärare på Tranängskolan, Roger Jansson, utvecklingsledare i Svenljunga kommun, Ewa Hermelin, rektor på Tranägskolan och Ulf Jogbratt, utvecklingsledare i Tranemo kommun, är några av alla deltagare i projektet bedömning för lärande.
Fotnot: Rubriken Sven Tranas HerrGård används på projektet ibland för att beskriva de fyra medverkande kommunerna, Svenljunga, Tranemo, Herrljunga och Vårgårda.
 
Text och bild: Anette Nordberg, Tranemo kommun

Kontakt

Utvecklingsledare
Roger Jansson
0325-183  63